MINI-BAT/12DC/2.6AH Phoenix Contact Battery module 2866569
Shenzhen Hengyo Power Technology Co., Limited
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : Phoenix Contact
Model Number : MINI-BAT/12DC/2.6AH
Place of Origin : Thailand
MOQ : 1
Price : negotiable
Payment Terms : T/T,Western Union
Supply Ability : 500pcs/month
Delivery Time : In stock
Packaging Details : original package
Condition : original brand new
Warranty : one year
Shipping way : DHL FedEx
Application : automation industry
Contact Now
Battery module (device with battery), lead AGM, VRLA technology, 12 V DC, 2.4 Ah.
MINI-BAT – battery module with lead AGM technology for maximum buffer times.
General
Input voltage 12 V DC
Buffer period 120 min (1 A)
20 min (4 A)
Current consumption 0.72 A (charging process)
Nominal output voltage 12 V DC
Output fuse 1x 25 A
Connection in parallel 5
Connection in series no
Battery operation
Nominal output voltage 12 V DC
Nominal output current (IN) 25 A
Product Tags:
Phoenix Contact MINI-BAT battery module
12V DC battery module 2.6AH